Protezy - Protezy – rodzaje protez

MEDserwis.pl > Protezy >Protezy – rodzaje protez

Protezy – rodzaje protez

Wśród protez zębowych można wyróżnić dwie zasadnicze grupy:

- protezy stałe są to uzupełnienia trwale umocowane na zębach własnych pacjenta, najczęściej za pomocą cementów. Do protez stałych należą: wkłady koronowe i koronowo - korzeniowe, korony i mosty protetyczne.
- protezy ruchome to uzupełnienia wprowadzane do jamy ustnej i wyjmowane z niej przez pacjenta. Są to: protezy szkieletowe, protezy nakładowe, częściowe i całkowite protezy osiadające.

Protezy szkieletowe - są to protezy wyjmowane, których konstrukcja oparta jest o metalowy szkielet, wykonany ze stopów dentystycznych (najczęściej opartych głównie na bazie chromu, kobaltu o molibdenu). Aby można było wykonać taką protezę, konieczne jest zachowanie odpowiedniej liczby własnych zębów pacjenta. W klasycznym przypadku do utrzymania takiej protezy na właściwym miejscu niezbędne jest wykonanie klamer na zębach filarowych. Istnieje również wariant "bezklamrowy" tejże protezy, lecz w tym wypadku zachodzi konieczność zamontowania specjalnych zasuw lub zatrzasków, zamaskowanych pod protezą w połączeniu z koronami na zębach.

Protezy akrylowe - dzielą się na częściowe i całkowite, co jest uzależnione od tego, czy pacjent posiada jeszcze własne uzębienie, czy też nie. Wykonane są z tworzywa akrylowego (polimeru), w którym osadzone są sztuczne zęby oraz klamry (protezy całkowite nie posiadają klamer). Charakteryzują się rozległą płytą bazową, przykrywającą prawie całe podniebienie (twarde). Protezy tego typu zaliczane są do grupy protez osiadających, czyli takich, które po pewnym czasie mogą wykazywać oznaki "zapadania się" w błonie śluzowej. Protezy całkowite utrzymują się na miejscu na zasadzie "przyssania się", zaś protezy częściowe utrzymują się przy pomocy klamer. Protezy akrylowe stosunkowo łatwo się modyfikuje, szczególnie jeśli zachodzi potrzeba dostawienia do nich zęba, klamry czy też ewentualnej naprawy.
Efektów pracy dobrego protetyka nie sposób odróżnić od własnych zdrowych zębów. Naturalność jest zresztą obowiązująca. Przecież 32 olśniewająco białe, identyczne i równiutkie zęby w ustach emeryta wyglądają po prostu żałośnie i nie dodają uroku. Warto zgodzić się na sugestie protetyka, który proponuje nam "drugie" zęby lekko zażółcone i przebarwione.

Protezy stomatologiczne są więc aparatami leczniczo-rehabilitacyjnymi. W ciągu ostatnich dziesięcioleci protetyka osiągnęła bardzo wysoki poziom. Nie może być on jednak usprawiedliwieniem dla zaniechania leczenia, a w konsekwencji usuwania zębów. Należy pamiętać jednak, że proteza jest i bez względu na postęp technologiczny pozostanie ciałem obcym w jamie ustnej. Można się do niej przyzwyczaić, ale nie wolno zapominać, że należy ją czyścić jak własne zęby. Wprawdzie nie boli, ale często nieprawidłowo wykonana jest przyczyną zaburzeń czynnościowych, prowadzących do zmian w przyzębiu i stawach skroniowo - żuchwowych. Należy również pamiętać o tym, że proteza nie jest wieczna i po pewnym czasie wymaga wymiany na nową.
Joanna Pieczyńska - stomatolog

Zobacz więcej >>

 

Aktualności

Jak skutecznie usuwać blizny sposobami domowym więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl